Cinci ani de IDENTITATE ȘI CULTURĂ: 2013–2017

Muzeul de Arheologie şi Istorie
Acum 2018.11.30 - 2019.01.31
Expoziție de arhitectură despre identitate și cultură

În data de 30 noiembrie 2018 (vineri) la orele 18.30, în sala de expoziții din Cetate a Muzeului de Istorie și Arheologie va fi vernisată expoziția intitulată Cinci ani de IDENTITATE ȘI CULTURĂ: 2013–2017.

Materialele expuse se bazează pe rezultatele obținute în urma cooperării dintre studenții și profesorii Catedrei de Arhitectură Industrială și Agricolă a Universității Tehnice și de Științe Economice de la Budapesta, cooperare desfășurată în cadrul școlilor de vară organizate la Călugăreni. Acestea au fost realizate în cadrul unui proiect de cercetare internațional multianual (LIMESUL ROMAN CA PEISAJ CULTURAL EUROPEAN).

În urma cercetărilor din Transilvania, studenții au avut oportunitatea de a valorifica rezultatele științifice la Conferințele Studențești organizate în ultimii cinci ani. În cadrul acestora ei au analizat posibilitățile valorificării turistice a siturilor romane și provocările legate de protecția acestui patrimoniu extrem de valoros.

2019 Muzeul Județean Mureș