• ÎNSEMNE MILITARE DIN PRIMUL RĂZBOI MONDIAL ÎN ARMATA ROMÂNĂ ŞI ARMATA AUSTRO-UNGARĂ.
22 mai

ÎNSEMNE MILITARE DIN PRIMUL RĂZBOI MONDIAL ÎN ARMATA ROMÂNĂ ŞI ARMATA AUSTRO-UNGARĂ.  – Lector invitat:  prof. Cristian Damian

Atelierul este gândit complementar expoziţiei „Mureşeni în tranşeele Marelui Război”. Participanții se vor familiariza după fotografii, desene, planşe, machete cu: diferite tipuri de uniformă militară din Marele Război, cu însemnele categoriilor de arme și specialități militare. Se vor realiza prin desen, grafică, pictură, decupaje, montaje și prin folosirea unor materiale  reproduceri de epoleți cu grade, insigne, decorații, șnururi militare, bonete, căști ș.a.

Vor avea ocazia să asiste la prezentarea uniformelor militare de instrucţie şi de ceremonie de către un ofiţer al Armatei Române

Copiii participanți vor folosi cărți de joc având imprimate imagini cu uniformele militare purtate în Marele Război pentru învățarea tipurilor de uniforme din diferite corpuri de armată.

VACANŢĂ LA MUZEU // Programul  Secţiei de Etnografie şi Artă Populară // Ediţia iulie 2021

Locație: Palatul Toldalagi, Piața Trandafirilor, Nr. 11

—————————————————————————————————————-

Atelierele se țin în fiecare zi de joi, în intervalul orar 10:00 -12:00

Taxa de participare/ atelier/ copil:  8 lei

Coordonator program: Livia MARC, muzeograf

Locuri sunt limitate – maxim 15locuri/ atelier. Este necesară înscrierea prealabilă.

Înscrierile se fac telefonic: 0365 440 427

Activitățile sunt susținute bilingv, în limba română și în limba maghiară.