POVEŞTI CU ŞI DESPRE CÂINI CIOBĂNEŞTI. INVITAT SPECIAL: CÂINELE CIOBĂNESC MOZOC

• POVEŞTI CU ŞI DESPRE CÂINI CIOBĂNEŞTI. INVITAT SPECIAL: CÂINELE CIOBĂNESC MOZOC
15 mai

POVEŞTI CU ŞI DESPRE CÂINI CIOBĂNEŞTI. INVITAT SPECIAL: CÂINELE CIOBĂNESC MOZOC – Lector invitat: prof. Cristian Damian.

Iubitorii de animale vor avea posibilitatea de a afla informaţii despre câinii ciobăneşti şi rolul acestora în gospodăria pastorală; vor afla noutăţi privind comportamentul câinelui ciobănesc; vor afla câte rase de câini ciobăneşti se găsesc în România, ce nume se puneau acestor câini; la ce comenzi răspund; participanţii vor asculta poveşti cu câinii ciobăneşti şi nu în ultimul rând vor face cunoştinţă cu un pui de ciobănesc de Bucovina pe nume, MOZOC.

VACANŢĂ LA MUZEU // Programul  Secţiei de Etnografie şi Artă Populară // Ediţia iulie 2021

Locație: Palatul Toldalagi, Piața Trandafirilor, Nr. 11

—————————————————————————————————————-

Atelierele se țin în fiecare zi de joi, în intervalul orar 10:00 -12:00

Taxa de participare/ atelier/ copil:  8 lei

Coordonator program: Livia MARC, muzeograf

Locuri sunt limitate – maxim 15locuri/ atelier. Este necesară înscrierea prealabilă.

Înscrierile se fac telefonic: 0365 440 427

Activitățile sunt susținute bilingv, în limba română și în limba maghiară.