Tevékenység | 0-IV. osztály
Magyar Képtár
Részletek és feliratkozás: educație@muzeulmures.ro // 0726.600.565
Mesebeli művészet
Ha a festmény a művész képzeletének terméke, akkor a festményen látható történetet bárki (újra)képzelheti. Megcsodáljuk a Magyar Képtár festményeit, és narratív játékba kezdünk főszereplőik történetéről.
A projekt lehetőségei és céljai
A Maros Megyei Múzeum a Kultúrpalotában őrzi Erdély legjelentősebb magyar művészeti gyűjteményét, amely több mint egy évszázada szervesen gyarapodik, de (12 éves korig) a kisgyermekek számára nehezen hozzáférhető. Ha belegondolunk, magának a Magyar Képtárnak is története van. A galéria mitológiai utalásokkal teli első termeitől az utazásokat és egzotikus úti célokat ábrázoló utolsókig a kiállítás egyben utazás is a szereplők mindennapi életében. De mivel a környező valóság szubjektív érzékelés kérdése is, a gyermeki fantázia segítségével írjuk meg együtt a Magyar Képtár (termenként egy-két) festményén látható szereplők eredeti történetét. A történetmesélés felfedező útján a koordinátor a szerzővel vagy az adott művel kapcsolatos történelmi információkat is becsempész mondandójába, hogy új és izgalmas irányba terelje a beszélgetést. Minden gyermek hozzájárul egy-két ötlettel a közös történethez, majd társa folytatja a mesét. A cél a festményekről szóló vizuális és objektív információk leülepedése improvizációval, együtt gondolkodással és játékkal.
Kedvezményezettek:
Maros megyei 0-IV. osztályos tanulók
A tevékenység célkitűzései:
· Ismerkedés a Magyar Képtárban kiállított műtárgyakkal;
· A fiatal múzeumlátogatók képzelőerejének, összpontosító és emlékező képességének, figyelmének fejlesztése;
· A múzeumlátogatás alapvető szabályainak elsajátítása és a művészeti galériák sajátosságainak megfigyelése;
· A modern magyar művészettel és a helyi kulturális örökséggel kapcsolatos új ismeretek szerzése;
· A kultúra és a műtárgyak iránti érdeklődés fejlesztése interaktív eszközökkel és játékkal;
A tevékenység időtartama:
· másfél óra
A tevékenység menete:
· Találkozás a csoporttal a Magyar Képtár előcsarnokában
· A program bemutatása: mivel töltjük majd együtt az időt, mennyi ideig leszünk együtt
· A képtárlátogatás szabályainak rögzítése:
– egy kis játékot ajánlunk: előveszünk két A4-es lapot (szerepelhet rajtuk egy műtárgy nyomtatott képe). Egyiket kézről kézre adjuk, a másikat védett helyre tesszük. A végén összehasonlítjuk a két lap állapotát és kihangsúlyozzuk a sokszáz éves festmények védelmének fontosságát.
· A tevékenységnek otthont adó Kultúrpalota rövid bemutatása, a képtárak, hangsúlyosan a Magyar Képtár ismertetése;
· A tevékenység 15 munka körül zajlik (mindenik festménynél két diák bővíti új dimenziókkal a történetet). A koordinátor tényszerű információkat is megoszt a tárgyalt műről, és hangsúlyozza, hogy a közösen elképzelt történet lehető legtöbb részletét jegyezzék meg a tanulók.
Gyakorlati rész:
A gyakorlati rész a múzeumpedagógiai teremben zajlik (harmadik emelet), ezt egy körülbelül harmincas létszámú osztály számára készítjük elő:
· Ecsetek, tempera, filctollak, ceruzák, fehér lapok állnak a gyerekek rendelkezésére, mindenki szabadon választhat munkaeszközt
· A gyerekek azt a feladatot kapják, hogy ezúttal vizuálisan képzeljék el a történet végét, befejezését. Ihletet meríthetnek a történet kidolgozásához felhasznált 15 festmény bármelyikéből.
· A játékunkban használt 15 képet a falon fogjuk kivetíteni.
· A gyakorlati tevékenység időtartama: 30–40 perc
Kiértékelés és feed-back
Örülnénk, ha minden látogatás és tevékenység után a diákok, tanárok/tanítók és/vagy szülők kitöltenének egy egyszerű visszajelző lapot, hogy a jövőben kiértékelhessük, és jobban kalibrálhassuk tevékenységeinket.