Săpături de salvare la Călugăreni

Parcul arheologic din Călugăreni
Acum 2018.07.27 - 2018.10.07

Săpături de salvare la Călugăreni

În noiembrie 2017, în satele aparținând comunei Eremitu s-au început lucrări de canalizare în urma cărora au fost efectuate săpături de salvare. Acestea vor continua până la finalizarea lucrărilor edilitare din comună.

Supravegherea arheologică a fost necesară pe teritoriul satelor Dămieni, Călugăreni și Eremitu. Săpătura de salvare a început la nord de castrul roman de la Călugăreni, pe parcursul căreia a fost descoperită o groapă menajeră și o vatră, sub care era depus un craniu de câine. Aceste structuri făceau parte din așezarea civilă și sunt importante din punctul de vedere al interpretării stratigrafice și cronologice a sitului. Dintre descoperiri se poate evidenția cantitatea extrem de mare de material ceramic, respectiv o pușculiță din ceramică, fragmente de vase cu șarpe, două fibule din bronz și inele.

2018 Muzeul Județean Mureș