Scena Bunei Vestiri de la Căcuci - Valea Beicii

2020.03.24 - 2020.03.24
Etape în restaurarea unor elemente din pictura Bisericii de la Căcuci -Valea Beicii, județul Mureș

Scena Bunei Vestiri provine din ansamblul mural al Bisericii de lemn greco-catolice de la Căcuci – Valea Beicii, județul Mureș, care a fost ridicată și pictată în timpul episcopului Petru Pavel Aaron de Bistra, posibil în anul 1752 (după o inscripție gravată pe un lintel din lemn care s-a aflat deasupra uneia dintre intrări). Dimensiuni: L baza =197 cm, L partea superioară =130 cm, H=130 cm. Autor presupus -Toader Popovici Zugravul.
Piesa se află în restaurare la Muzeul Județean de la finele anului 2016, constituind subiectul lucrărilor efectuate cu ocazia workshopurilor anuale de restaurare organizate de către Laboratorul de conservare restaurare, în colaborare cu Secția de Etnografie și Artă Populară și cu specialiști, cadre didactice și studenți ai Facultăților de restaurare din țară, cu care s-a lucrat în parteneriat.
Vă prezentăm aici starea de dinainte de restaurare a piesei și etapele progresive de intervenție, cu un aspect foarte apropiat de final.

Timpanul cu icoana de hram a Bunei Vestiri, înainte de restaurare

Operaţia de consolidare a stratului pictural

Aplicarea preparaţiei pe zonele cu chituiri şi completări cu pânză

Integrarea cromatică a zonelor lacunare