Tricolorul României în lumea vie

Muzeul de Ştiinţele Naturii
2018.11.29 - 2018.11.29
Cu ocazia Centenarului Marii Uniri, Secția de Științele Naturii din cadrul Muzeului Județean Mureș, organizează, în colaborare cu Colegiul Național „Alexandru Papiu Ilarian” din Târgu Mureș, matineul muzeal „Tricolorul României în lumea vie”.

O personalitate a Marii Uniri și un mare biolog – Alexandru Borza – în colecțiile Muzeului Județean Mureș

Anul acesta, ne-am propus să valorificăm un set dintr-o colecție valoroasă de plante superioare, constituit de către un mare biolog, Alexandru Borza, întemeietorul Grădinii Botanice din Cluj Napoca și întemeietor al școlii românești de geobotanică și, nu în ultimul rând, unul dintre cărturarii ardeleni care au participat, ca delegat cu drept de vot, la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918.
Cele peste 100 de coli de herbar, cu o vechime considerabilă, sunt conservate în depozitele științifice ale Muzeului și provin din mai multe localități din România.
Proiectul educațional va consta dintr-o mini-expoziție, o videoproiecție și un atelier de pedagogie muzeală.
Evenimentul va avea loc joi, 29 noiembrie 2018, începând de la orele 12,00, la sediul Muzeului din Târgu Mureș de pe strada Horea nr. 24.

2018 Muzeul Județean Mureș