Nézz az égre a múzeumból

  • Home
  • Nézz az égre a múzeumból
01 nov.

A Maros Megyei Múzeum Természettudományi Osztálya november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel. A 2024. november 7-én, csütörtökön 18 órakor a Természettudományi Osztály belső udvarán kezdődő rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál, hogy életkortól függetlenül távcsővel megfigyelhessük az égitesteket, és többet tudjunk meg a csillagászatról és az asztrofotózásról. A részvételhez múzeumi belépőjegy szükséges.

Vendégünk Andrei Gusan informatikus, akinek szenvedélye a csillagászat. Technikai tudását és az univerzum iránti rajongását az égitestekről készült képei bizonyítják. Öt éve hódol az asztrofotózásnak, és ezt a szenvedélyét szeretné megosztani a közönséggel: „Andrei vagyok, két csodálatos fiú édesapja. Informatikusként dolgozom, közel 20 éve készítek digitális termékeket és élményeket. Szenvedélyem a csillagászat, az asztrofotózásban pedig a technikai tudást ötvözöm a kreativitással. A csillagászat az egyik legrégebbi természettudomány. Az emberek ősidők óta kémlelik ámulattal az eget, és próbálják megérteni az égi jelenségeket. Számomra a csillagászat ablak az univerzumra, és szeretném, ha egyre több ember nézne be rajta. Hiszem, hogy segít felfedezni a helyünket az univerzumban, és paradox módon segíthet két lábbal állni a földön.”

Az esemény során Andrei csillagászati megfigyeléseket fog bemutatni. A látogatók távcsövön keresztül megfigyelhetik a Holdat, a Jupitert, a Szaturnuszt és más égitesteket. Andrei elmagyarázza a csillagászat és az asztrofotózás alapjait, és tájékoztatást nyújt a csillagképekről, ködökről és galaxisokról. Az asztrofotókon ködöt (gázból és kozmikus porból álló felhőket), galaxisokat (csillagok, gáz és kozmikus por együttesét) vagy csillaghalmazokat (egyidőben keletkezett csillagokat) láthatunk. Az asztrofotózásban a színeknek különleges jelentősége van. A ködök vörös színe a hidrogént (az Univerzum leggyakoribb elemét) jelzi, és olyan régiókhoz kapcsolódik, ahol új csillagok keletkeznek. A kék szín forró fiatal csillagokat és oxigént jelez, míg a sárga és narancssárga árnyalatok kénre, kozmikus porra vagy idősebb csillagokra utalnak. Az asztrofotózásban ezek a színek gyakran árnyaltabbak. A fényképezőgép sokkal több fényt képes rögzíteni, mint az emberi szem, így az egyébként láthatatlan árnyalatokat és részleteket is feltárja. Az utófeldolgozás segít kiemelni ezeket a színeket és struktúrákat, miközben megőrzi a kép tudományos pontosságát.

A fényszennyezés a modern csillagászat egyik legnagyobb kihívása. Minden bekapcsolt izzóval rontunk a csillagok láthatóságán. A jó hír az, hogy mindannyian segíthetünk megvédeni az éjszakai égboltot. Kapcsoljuk ki tehát a villanyt, és nézzünk az égre” – buzdít Andrei Gusan.

Tartson velünk az univerzum felfedezésének szentelt estén!

***

NÉZZ AZ ÉGRE A MÚZEUMBÓL

Csillagászati est

Vendég: Andrei Gusan – UX fejlesztő (nappal) és asztrofotós (este)

2024 novemberében és decemberében minden csütörtök este 18 órakor

Természettudományi Osztály, Horea utca 24. és más helyszíneken/rendezvényeken a városban

Belépés múzeumi belépőjeggyel: 3 lej diákok, 7 lej nyugdíjasok és 15 lej felnőttek számára

AG – Általános belépő (minden korosztály számára)

Részletek a www.muzeulmures.ro és a www.astromania.org oldalon

Szervezők:

Maros Megyei Múzeum, Atrium Musei Egyesület és astROmania Egyesület