Muzeul de arheologie și istorie

Muzeul aflat în incinta cetăţii doreşte să etaleze aspecte din istoria regiunii şi să promoveze patrimoniul cultural al acestuia. Pe lângă cele mai importante vestigii şi descoperiri arheologice ale judeţului, oferta expoziţională se încadrează în principal domeniului culturii materiale şi a patrimoniului construit, promovând de asemenea aspecte legate de istoria modernă şi contemporană a zonei.

Clădirea comandamentului Habsburgic

Nucleul clădirii este alcătuită din două case de secol XVII, legate între ele cu o aripă mediană. Din prima construcţie, aflată în aripa estică, s-au păstrat doar câteva elemente arhitectonice. În cazul clădirii din partea opusă, datele arheologice şi arhitectonice au permis, pe lângă reconstituirea planimetriei iniţiale, identificarea funcţionalităţii spaţiilor interioare. Aripa vestică a edificiului a găzduit în secolul al XVII-lea primăria orașului. În secolul al XVIII-lea a căpătat planimetria actuală în formă de U datorată intervențiilor Habsburgice. Volumetria și aspectul ei s-a definitivat după reabilitarea clădirii din 1877. Din această perioadă datează și salonul ofițerilor de la etajul clădirii unde s-a păstrat pictura murală decorativă originală (restaurată în 2010). Clădirea a fost renovată între anii 2008-2014 de către Muzeul Județean Mureș.

Program de vizitare
Marţi – Vineri: 9 – 16
Sâmbătă: 9 – 14
Duminică: 9 – 13
Luni: închis.
Închis în zilele de sărbători legale.

Bilete de intrare
Adulţi: 8 lei
Elevi/studenţi: 2 lei
Pensionari: 3 lei
Pentru persoanele cu dizabilități intrarea este gratuită.

Cetatea din Târgu Mureş
str. Avram Iancu nr. 2