Unde este paharul lui Bernády?

• Unde este paharul lui Bernády?
15 dec.

Muzeul Județean Mureș pregătește o nouă expoziție de anvergură dedicată lui György Bernády, în Palatul Culturii, care va fi deschisă în 2023 și care va comemora activitatea și personalitatea marcantă a edilului de odinioară.  Expoziția își propune să readucă în atenție aspectele știute sau mai puțin știute atât ale omului, cât și ale personajului public, reprezentat prin György Bernády – politicianul de calibru național, patronul artelor, francmasonul, călătorul american, soțul şi tatăl, prin intermediul relațiilor construite de-a lungul deceniilor.

Pregătirea expoziției va viza atât rezultatele celor mai noi cercetări ştiinţifice, cât implicarea activă a publicului, pentru care se realizează în definitiv această expoziție. În acest sens, facem un apel public către târgumureșeni și către toți cei intersați de personalitatea marcantă a lui Bernády György, care posedă sau au cunoștințe legate de fotografii, documente vechi sau au obiecte personale din epoca edilului și sunt disponibile spre a fi împrumute specialiștilor muzeului pentru a fi expuse ulterior. Colectarea informațiilor, obiectelor și documnetelor vechi se va face până la 31 ianuarie 2023. Detalii și informații despre campanie: pr@muzeulmures.ro sau 0749.912.992.

Să construim împreună o expoziție şi astfel, să cunoaștem împreună perioada lui Bernády!