Secţia de Etnografie şi Artă Populară

• Secţia de Etnografie şi Artă Populară

Muzeul se află în Palatul Toldalagi, unul dintre cele mai însemnate monumente ale oraşului datând din secolul al XVIII-lea. Patrimoniul muzeului conţine colecţii etnografice valoroase, de la port popular şi textile de interior, până la obiecte din lemn, ceramică, piese din metal şi os precum şi obiecte de cult religios, icoane pe lemn şi sticlă sau piese din creaţia contemporană. Primele achiziţii de obiecte etnografice din colecţiile secţiei de etnografie le-a realizat Aurel Filimon la începutul secolului XX. Îmbogățirea patrimoniului muzeal a fost continuată prin alte campanii de achiziţii care au urmărit completarea colecţiilor etnografice în vederea reprezentării tuturor zonelor etnografice mureşene (Câmpia Transilvaniei, Târnavele, Valea Gurghiului, Valea Superioară a Mureşului, Valea Nirajului). Expoziţiile etnografice, cu tematică diversă sunt o expresie a interculturalităţii, a convieţuirii dintre diferite naţionalităţi şi etnii din această regiune.

Program de vizitare

Marţi – Vineri: 9 – 16
Sâmbătă: 9 – 14
Duminică: 9 – 13
Luni: închis

Bilete de intrare

Standard: 12 lei
Elevi, studenți: 3 lei
Pensionari: 6 lei
Pentru persoanele cu dizabilități intrarea este gratuită.

Piaţa Trandafirilor nr. 11
540049 Târgu Mureş
+40 (0)265-250.169
e-mail: muzeuetnomures@yahoo.com